Viete, ktoré čerpadlo je pre vašu studňu najlepšie ?

V dnešnej dobe je veľkou výhodou mať vlastnú studňu, hlavne ak máte záhradku. Prípadne, viete vodu zo studne využiť na zásobovanie domu úžitkovou alebo pitnou vodou. Jednou z výhod studní je, že ušetríte v podobe úspory peňazí za mestskú vodu, čo sa ukáže hlavne ak budete používať studňu na zalievanie záhrady.

Viete, ktoré čerpadlo je pre vašu studňu najlepšie ?

Nie je studňa ako studňa

Čerpadlo je najefektívnejším riešením na čerpania vody zo studne. Ak však chceme vybrať správny typ čerpadla, potrebujeme vedieť typ a hĺbku studne. Ak je vaša studňa hlboká do 8 m, odporúčame zakúpiť povrchové alebo ponorné čerpadlo, rozhodnutie je na vás. Avšak pri studni hlbšej ako 8 m musíte použiť ponorné čerpadlo. Ďalej výber čerpadla závisí aj od typu studne. Ak ide o vŕtané studne, používajú sa čerpadlá alebo domáce vodárne do vrtov. Do kopanej studne môžete použiť povrchové čerpadlo alebo domácu vodáreň a ideálne so spodným saním, pretože vodný stĺpec v kopanej studni nie je veľmi vysoký. Pri narážaných studniach je možné použiť jedine povrchové čerpadlá, ideálne samonasávacie čerpadlá. Pri každom type studne musíme brať do úvahy tiež výdatnosť vodného zdroja a podľa toho voliť výkonnosť čerpadla.

Na aké parametre sa pri výbere čerpadla zamerať?

Okrem hĺbky a typu studne musíme brať do úvahy aj niekoľko ďalších parametrov. Ako sme už spomínali, pri hĺbke do 8 m je možné použiť okrem samonasávacieho čerpadla aj ponorné. Voda čerpaná zo studne však nesmie obsahovať žiadne nečistoty. Dôležitá vec, ktorú si musíme uvedomiť pri samonasávacích čerpadlách, je že na zimu ich musíme kvôli mrazom odpojiť. Na rozdiel od ponorného čerpadla, ktoré nemusíme zazimovať a môže ostať aj cez zimu v studni. Ďalším dôležitým parametrom čerpadla je výtlak. Výtlak je vzdialenosť, do akej je potrebné vodu zo studne vytlačiť na povrch, či na konkrétne miesto. Posledným dôležitým parametrom je prietok a hĺbka v akej čerpadlo bude ponorené. Okrem toho je potrebné zohľadniť aj to, aký priemer má vaša studňa a podľa toho voliť aj priemer čerpadla. Výber čerpadla môže byť zložitý. Preto, ak nie ste odborník a nevyznáte sa v čerpadlách, určite vám odporúčame sa poradiť s predajcami čerpadiel, ktorí sa v čerpadlách vyznajú a vedia vám poradiť. 

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December